Hitta din Hästmassör

NHMFs medlemmar står för kvalitet, professionalitet och trygghet. Läs utbildningskrav på medlemmarna Här.

I listan nedan hittar du din närmaste hästmassör.

STUDENTMEDLEM innebär att personen är under utbildning och är inte än färdig med sin utbildning.

DALARNAS LÄN

EquiReform
Lene Swordson
Falun
Tel: 073-781 42 59
Mail: info@equireform.se
Hemsida:  www.equireform.se
Facebook:  EquiReform
Instagram:  equireform

DalaEquiopaten Häst- och Humanvård AB
Tilda Bröms Axelsson 
Borlänge 
Tel: 0760-397337
Email: tilda@dalaequiopaten.se
Hemsida: Dalaequiopaten.se
Instagram: DalaEquiopaten
Facebook: DalaEquiopaten Häst- och Humanvård

 

GOTLANDS LÄN

Inga medlemmar just nu.

GÄVLEBORGS LÄN

HJ Hästmassage
Håkan Jarl
Bergby
Tel: 070-867 79 55
Mail: hjhastmassage@gmail.com
Instagram: @hj_hastmassage
Facebook: HJ Hästmassage

Ingalill Elg
Sandviken
Tel: 0705-80 16 05
Mail: ingalillelg@gmail.com

Dynamisk häst
Monica Westin
Valbo
Tel: 073-0235784
Mail: monicawestin@hotmail.com

Hästtonus
Mikaela Klang
Bollnäs
Tel: 0768-231157
Mail: mikaela.klang@gmail.com
Hemsida: www.hasttonus.se
Facebook: Hästtonus-Hästmassage

Rebecka Jörgensen
Hofors
Tel: 0735-993100
Mail: rebecka.jorgensen@gmail.com

Team easy place HB
Sofie Nilsson
Söderhamn
Tel: 0738-236052
Mail: sofiemsjogren@gmail.com

HALLANDS LÄN

Ingen Hästmassör från NHMF

JÄMTLANDS LÄN

AnnaKarin Svensson
AnnaKarin Svensson
Lit
Tel: 0702-583998
Mail: svensson_annakarin@hotmail.com
Facebook: AnnaKarin Hästmassage

Linda Wallström
Bräcke 
Tel: 0707-388070
Mail: lindawalle@hotmail.com
Facebook: Hästkraft- friskvård och utbildning för en hållbar häst

RM Horsespirit
Rebecca Mårlind
Frösön
Tel: 0738-303200
Mail: rm.hastmassage@gmail.com
Facebook: R.M Horsespirit

JÖNKÖPINGS LÄN

Ylva Larsson
Forsheda
Tel: 0703-08 10 24
Mail: ylvasnet@netscape.net
Hemsida: www.ylvalarsson.se
Facebook: Horseways
Instagram: horseways

 KALMARS LÄN

HWJs MASSAGE OCH FRISKVÅRD
Helen Johansson
Vena
Tel: 0702-062035
Mail: helenj71@hotmail.com
Hemsida: helenj.myforever.se
Facebook: hwjs massage och friskvård

Hula Gård Sadelstjänst

Nina Eklund

Loftahammar

Tel: 0709-904232

Mail: nina.hulagard@gmail.com

Facebook: Hula Gård Sadeltjänst
Instagram: @hulagardsadeltjanst

KRONOBERGS LÄN

Växjö Hästrehab och friskvård AB
Louise von Arronet
Vederslöv
Tel:0706-763711
Mail: kontakt@louisemassage.se
Hemsida: http://www.louisemassage.se

NORRBOTTENS LÄN

Sari Ylitapio
Överkalix
Tel: 0722-279324
Mail: hastrehabnorr@gmail.com
Hemsida: www.hastrehabnorr.com
Facebook: hastrehabnorr
Instagram: hastrehabnorr

EquiZense AB
Emelie Lamppa
Luleå
Tel: 0722-318884
Mail: equizense@gmail.com
Facebook: Equizense
Instagram: Equizense

 SKÅNES LÄN

Ryttarakademin
Anna Henriksson
Brantevik
Tel: 0701-468120
Mail: ryttarakademin@telia.com

Stall Charlottenlind
Charlotte Lindberg
Perstorp
Tel: 0705-88 45 98
Mail: stall.charlottenlind@telia.com

Cecilia Ekeblom Equinemassage
Cecilia Ekeblom
Vellinge
Tel: 0708-423218
Mail: ce97@hotmail.com

Torekov by the sea
Fred Holmberg
Limhamn
Tel: 0705-157920
Mail: fred@torekovbythesea.se

HållbarHäst
Julia Mikkelä Andersson
Klagstorp
Tel: 0706-49 80 84
Mail: info@hallbarhast.se
Hemsida: www.hallbarhast.se
Facebook: HållbarHäst
Instagram: hallbarhast

Get The Muscles
Karolina Bengtsson
Malmö
Tel: 0708-620159
Mail: annaidakarolina@gmail.com

Lotta Wallin
Ljungbyhed
Tel: 0706-78 69 87
Mail: lotta@lottawallin.se
Hemsida: www.lottawallin.se

VK Häst
Victoria Karlsson
Broby
Tel: 076-618 71 43
Mail: karlssonvic@gmail.com
Facebook: VK Häst

STOCKHOLMS LÄN

Tailjoy AB
Adina Bielk
Västerhaninge
Tel: 0739 722 675
Mail: adina@tailjoy.se
Hemsida: https://tailjoy.se

ACJ Equine Services 
Anna-Carin Janson
Danderyd
Tel: 0727-440064
Mail: janson.annacarin@gmail.com
Hemsida: www.acjequineservices.se
Facebook: ACJ Equine Services 
Instagram: acj.equine.services 

Amlea AB
Annelie Thunström
Färentuna
Tel: 0704-907939
Mail: annelie@amlea.se
Hemsida: http://www.amlea.se

CB in Motion
Canidia (Cia) Bergquist
Norrtälje
Mail: canidia@hotmail.com
Tel: 0702586128

Carin Sundhage
Sollentuna
Tel: 0734-149101
Mail: Carin.sundhage@gmail.com

Carina Carlsson
Sollentuna
Tel: 0705-35 19 58
Mail: cc.hastmassage@telia.com
Hemsida: www.ccshund-hastmassage.se

Danny Schönberg
Stockholm
Tel: 0722-096275
Mail:danny.schonberg@hotmail.com

Ele.SK.Equiterapi
Ele Salk
Nykvarn
Tel: 0728474514
Mail: ele.sk.equiterapi@gmail.com
Hemsida: ele-sk-equiterapi.se
Facebook: Ele.SK Equiterapi
Instagram: ele.sk.equiterapi 

Elettra Equine Balance
Elettra Sonedotter
Norrtälje
Tel: 0707-407786
Mail: Elettra.Sdotter@gmail.com
Hemsida: www.elettra.se

Elite Equine Stockholm/Varför Hästmassage
Elin Hellström
Stockholm
Tel: 0768001987
Mail: elin@eliteequine.se
Hemsida: www.eliteequine.se samt  www.varforhastmassage.se 
Facebook: Varför Hästmassage
Instagram: @eliteequine.sthlm samt @varforhastmassage

Knutpunkten i Åre
Elisabeth Persson
Bro
Tel: 070-764 08 74
Mail: elisabeth@knutpunkteniare.se

Emma Lindblom
Järfälla
Tel: 0702-502719
Mail: emma.lindblom99@gmail.com

Eva Olesjö
Märsta
Tel: 0703925554
Mail: eva.olesjo@hotmail.com

Fannys häst och hälsa
Fanny Rokka Almlöf
Upplands Väsby
Tel: 0704-893044
Mail: hej@fannyshastochhalsa.se
Hemsida: www.fannyshastochhalsa.se
Instagram: @fannyshastochhalsa

Havenro Horse Treatment
Jenny Havenro
Järfälla
Tel: 0707-505442
Mail: jenny@havenrohorsetreatment.se 
Hemsida: www.havenrohorsetreatment.se
Facebook: Havenro Horse Treatment
Instagram: Havenro Horse Treatment

Jenny Jansson
Vendelsö
Tel: 0704-667848
Mail: jjequimassage@gmail.com
Hemsida: jjequimassage.se

Hands for Horses Sweden
Karen-Nicola Wild
Vallentuna
Tel: 0702-035624
Mail: karen.wild@handsforhorses.se
Hemsida: www.handsforhorses.se

Fysioterapeut&Homeopat Katreen Rösch
Katreen Rösch
Ekerö
Tel: 0706-049079
Mail: katreen@katreenrosch.se
Hemsida: Katreen Rösch

Kristin Refsgaard
Ekerö
Tel: 0763-086226
Mail: kicki.refsgaard@gmail.com

KS Muskler och sån’t
Kristina Snis
Solna
Tel: 0705-757187
Mail: kristinasnis@hotmail.com

Tinas Hästmassage
Kristina Tullander
Stenhamra
Tel: 076-209 6016
Mail: tina.medhandomhast@gmail.com

Leja Idrottsmassage
Lollo Persson
Mölnbo
Tel: 073-981 03 64
Mail: aloe.persson@gmail.com

Liva Rössberg
Järna
Tel: 0725-510366
Mail: rossberg307@gmail.com

Lotta Lunds Hästmassage
Lotta Lundh
Tullinge
Tel: 070-6280412
Mail: lottalundh1@gmail.com
Hemsida: www.lottalundshastmassage.se

Balanserad Häst
Louise Larsdotter Olsson
Bromma
Tel: 0729202939
Mail: balanseradhast@gmail.com   
Hemsida: www.balanseradhäst.se 
Facebook: Balanserad Häst
Instagram: @balanseradhast

Animalia Djurhälsa
Malin Lindberg
Upplands Väsby
Tel: 0703786594
Mail: Animalia@live.se
Hemsida: http://www.animalia.nu

Marias Hästservice
Maria Asterdahl
Segeltorp/Huddinge
Tel: 076-5270281
Mail: mariaasterdahl@gmail.com

Marianne Rydqvist
Enskededalen
Tel: 070-608 65 24
Mail: m.rydqvist@gmail.com

Horseexperience

Marike Ollner

Stockholm

Tel: 0702 73 98 92

Mail: marike_o@ hotmail.com

Hemsida: www.horseexperience.se

Axelsons Animal Massage AB
Marina Axelson-Callum
Skå
Tel: 076-866 69 38
Mail: info@axelsonsanimalmassage.se
Hemsida: www.axelsonsanimalmassage.se

MB Hästmassage
Matilda Bergström
Sigtuna
Tel: 0730-473641
Mail: Matilda.be@hotmail.com

Horse in Hand
Monika Andersson
Huddinge
Tel: 0707-733668
Mail: monika@horseinhand.se
Hemsida: www.horseinhand.se

Sigtuna Hästmassage
Pernilla Agemalm
Sigtuna
Tel: 070-7516941
Mail: pernilla@sigtunahastmassage.se
Instagram: Sigtunahastmassage

Pia Schiller
Huddinge
Tel: 0708-12 54 40
Mail: hastmassage@schillerandfriends.se
Hemsida: https://pia-schiller.com

Rune Eidensten
Järfälla
Tel: 0736-188164
Mail: rune@eidensten.se

sara jättner
Sara Jättner
Södertälje
Tel: 0709-964922
Mail: sjattner@hotmail.com

SH Horse Health
Sarah Hedengren
Bro
Tel: 076-2224778 
Mail: Sarah.hedengren@hotmail.com 
Instagram: @shhorsehealth
Facebook: SH Horse Health

Sofia Wenngren
Sollentuna
Tel: 0702-602406
Mail: sofia.wenngren@me.com

Care4Horses Sweden AB
Ulrika Keef
Saltsjöbaden
Tel: 070-2228988
Mail: ulrika.keef@gmail.com
Hemsida: www.care4horses.se

Ulrika Molin
Solna
Tel: 0736-006337
Mail: ulrika.molin@rudbeck.se

 

SÖDERMANLANDS LÄN

Anna Natanaelsson – Hästmassör
Anna Natanaelsson
Malmköping
Tel: 0708-22 12 42
Mail: annana@kth.se
Facebook: Anna Natanaelsson – Hästmassör

Optimal Häst
Annica Pamlin
Strängnäs
Tel: 0703-39 03 04
Mail: apamlin67@gmail.com
Facebook: Optimal Häst

Charlotte Bäckström
Oxelösund
Tel: 0705284001
Mail: charlotte@halledo.se
Hemsida: www.charlotteshastmasssage.se

Friska Hästar i Södermanland
Elisabet Ulf
Strängnäs
Tel: 0709-321215
Mail: elisabet@barrud.se
Hemsida: www.friskahästar.se
Facebook: https://www.facebook.com/friskahastar

Turner Equifysioterapeut
Idun Turner
Hölö
Tel: 073 972 29 31
Mail: idun@equiturner.se
Hemsida: http://www.equiturner.se

Lena Adolfsson
Katrineholm
Tel: 070-561 31 19
Mail: bromma.mellangard@telia.com

Maries MOD
Marie Tibblin
Eskilstuna
Tel: 0739-948382
Mail: tibblan_83@hotmail.com
Hemsida: www.mariesmod.se

UPPSALAS LÄN

RörelseHarmoni – Annkis Hästmassage
Annki Sellstedt
Bro
Tel: 0762-131086
Mail: annki@rorelseharmoni.se
Hemsida: www.rorelseharmoni.se

Equus Massage & Rehab AB
Ann-Sofi Sundström
Grillby
Tel: 0767-760129
Mail: annsofi@equusmassage.se
Hemsida: http://www.equusmassage.se

Cissis horsecare
Cecilia Thorell
Uppsala
Tel: 0702-390044
Mail: Cecilia_thorell@hotmail.com
Hemsida: Cissishorsecare.wordpress.com

Christina Låftman
Uppsala
Tel: 0704-896221
Mail: christina.laftman@gmail.com
Hemsida: http://hastmassage.wordpress.com

Desireés Hästmassage
Desireé Sterner Fält
Enköping
Mail: desiree.falt@gmail.com
Tel: 0736-460111

IB Hästsense
Ingela Boström
Gimo
Tel: 073-925 03 69
Mail: infoingela@hotmail.com
Hemsida: www.ingelabostrom.se
Facebook: I.B Hästsense
Instagram: i.bhastsense

Spurs & more
Karin Andersson
Enköping
Mail: karin@spursandmore.se
Tel: 0708-992848

Karin Westermark
Uppsala
Mail: karin.westermark@hotmail.com
Tel: 0701-715 314

Lindberg & Sandström Hästmassage
Pernilla Lindberg Sandström
Karlholmsbruk
Tel: 070-6759413
Mail:pillan_lillefot@hotmail.com
Facebook: Lindberg & Sandström Hästmassage

SoMa Massage &Friskvård Häst & Människa
Sofie Jansson Pettersson
Östervåla
Tel: 0739-917076
Mail: somafriskvard@gmail.com
Hemsida: http://somafriskvard.se

VÄRMLANDS LÄN

Ing-marie Elgersson
Åmål
Tel: 0708-789672
Mail: elgerssoningmarie@gmail.com

Wermland Equicenter
Lotta Jensen
Karlstad
Tel: 070-244 11 34 
Mail: lottajensen@yahoo.com
Instagram: Wermland_Equicenter

Fysioterapeut Marielle Berggren

Marielle Berggren

Karlstad

Tel: 070-2545819

Mail: anna.marielle.berggren@gmail.com 

 

 

  VÄSTERBOTTENS LÄN

Ekvilibrium Friskvårdsforum AB
Åsa Holmner
Umeå
Tel: 070 6954062
Mail: Asa.holmner@gmail.com
Hemsida: www.y2bodyandmind.se
Instagram: y2.equine

 VÄSTERNORRLANDS LÄN

Mogårds Hästhälsa
Birgitta Turesson Vestin
Kramfors
Tel: 070-3635684
Mail: birgitta.turesson@gmail.com
Instagram: mogaardshasthalsa
Facebook: Mogårds hästhälsa

Karins Hästhälsa
Karin Bergman
Sundsvall/Timrå
Tel: 070-2068789
Mail: karinshasthalsa@gmail.com
Hemsida: karinshasthalsa.se
Facebook: Karins Hästhälsa

 

VÄSTMANLANDS LÄN

Sixtus Massage & friskvård
Anne Halldin
Kolbäck
Tel: 0702-525060
Mail: anne.halldin@gmail.com
Hemsida: http://sixtus.se

Lena Wallin
Möklinta
Tel: 0705-82 55 14
Mail: lenawallin@telia.com

STUDENTMEDLEM (hästmassörer under utbildning)
EquicoachSweden AB
Camilla Schrewelius
Hallstahammar
Tel: 0739-359415
Mail: cschrewelius@hotmail.se
Hemsida: www.equicoach.se

 

VÄSTRA GÖTALANDS LÄN

QVIAL Massage & Rehab
Alexandra Qvicklund
Strömstad
Tel: 0707-583992
Mail: qvialmassagerehab@gmail.com
Hemsida: www.qvial.se
Sociala medier: @qvialmassagerehab

Annika Brunbäck
Göteborg
Tel: 0793-585127
Mail: annika.brunback@gmail.com

Anettes Hästfriskvård
Anette Bro-Söndergaard
Skara
Tel: 0733-481136
Mail: anettebros@gmail.com
Hemsida: https://www.facebook.com/AnettesHastfriskvard/

Lena´s Hästmassage
Lena Hallerfors
Grästorp
tel: 0703-803317
Mail: lena.hallerfors@telia.com
Hemsida: www.lenashästmassage.se

Häst i Form
Malin Westman
Öxabäck
Tel: 0706 22 57 49
Mail: hastiform@outlook.com
IG: hastiform.malinwestman
FB: www.facebook.com/hastiform.mw/

Susan Erixon
Lindome
Tel: 0704-89 85 17
Mail: susanerixon@hotmail.com

 

                                                    ÖREBRO LÄN
Horse Sense
Helena Pallman
Karlskoga
Tel: 0736-661616
Mail: helena.pallman@outlook.com
Hemsida: www.horsesense.se 
Instagram: horse_sense_massage_hast
Facebook: Horse Sense Preventing & Rehabmassage on horse

Smedkullen Wellness
Ida Fransson
Nora
Tel: 0702-887191
Mail: f.ida@hotmail.com
Hemsida: http://www.facebook.com/smedkullenwellness

Lindas hund&hästmassage
Linda Berglund
Hällefors
Tel: 0707-180499
Mail: lb_hastmassage@hotmail.se
Facebook: Lindas hund&hästmassage
Instagram: lindas_hund_och_hastmassage

Skogslugnet
Rebecka Lund
Karlskoga
Tel: 0706-371957
Mail:skogslugnet@hotmail.com
Facebook:Skogslugnet

Stina Mattsson
Lindesberg
Tel: 070-2535402
Mail: stina_mattsson@hotmail.com

ÖSTERGÖTLANDS LÄN

Equitension AB
Eva Lindstam
Linköping
Tel: 0707-126822
Mail: eva@equitension.se
Hemsida: https://www.equitension.se
Facebook: https://www.facebook.com/Equitension/

Helena Pettersson- Lindqvist
Linköping
Tel: 0705-222551
Mail: sadeltryck@hotmail.com

Hästmassage Ingrid Bengtsson
Ingrid Bengtsson
Linköping
Tel: 0705-184405
Mail: ingrid.m.bengtsson@gmail.com

Lindas Hästmassage och Friskvård
Linda Nyberg
Åtvidaberg
Tel: 0707-797932
Mal: linda@sego.se

ÅLAND

Stall Glada Hästen
Siv Holmström
Lumparland
Te.: +35 84575483632
Mail: siv.holmstrom@aland.net