Lista på Hästmassörer

Här är en lista på var du kan hitta din närmaste hästmassör.
STUDENTMEDLEM innebär att personen är under utbildning och är inte än färdig med sin utbildning.

DALARNAS LÄN

EquiReform
Lene Swordson
Falun
Tel: 073-781 42 59
Mail: info@equireform.se

GOTLANDS LÄN

Charlotte Torberg
Visby
Tel: 0723-979373
Mail: lotta.torberg@hotmail.com

GÄVLEBORGS LÄN

Ingalill Elg
Sandviken
Tel: 0705-80 16 05
Mail: ingalillelg@gmail.com

Rebecka Jörgensen
Hofors
Tel: 0735-993100
Mail: rebecka.jorgensen@gmail.com

Team easy place HB
Sofie Nilsson
Söderhamn
Tel: 0738-236052
Mail: sofiemsjogren@gmail.com

Åkerslunds Hästvård
Åsa Öhlander
Årsunda
Tel: 0705-237321
Mail: ohlander74@gmail.com

HALLANDS LÄN

Ingen Hästmassör från NHMF

JÄMTLANDS LÄN

AnnaKarin Svensson
AnnaKarin Svensson
Lit
Tel: 0702-583998
Mail: svensson_annakarin@hotmail.com
Facebook: AnnaKarin Hästmassage

Gry Jälkentalo
Föllinge
Tel: 0730805008
Mail: grynikita@live.se
Instagram: IG@GRYMassage

JÖNKÖPINGS LÄN

Friskvård Häst och Människa
Madeleine Johansson
Jönköping
Tel: 0734-349486
Mail: smilla416@gmail.com
Hemsida: http://www.friskvardhastmanniska.se

Horses of Steel
Martina Ståhl
Tenhult
Mail: martina@horsesofsteel.se
Hemsida: http://www.horsesofsteel.se
Facebook: Horses of Steel

Ylva Larsson
Forsheda
Tel: 0703-08 10 24
Mail: ylvasnet@netscape.net
Hemsida: www.ylvalarsson.se
Facebook: Horseways
Instagram: horseways

 KALMARS LÄN

Catarina Elander-Vickers
Loftahammar
Tel: 072-5456036
Mail: TinkaCEV@gmail.com

HWJs MASSAGE OCH FRISKVÅRD
Helen Johansson
Vena
Tel: 0702-062035
Mail: helenj71@hotmail.com

KRONOBERGS LÄN

Louise massage häst&människa
Louise von Arronet
Vederslöv
Tel:0706-763711
Mail: kontakt@louisemassage.se
Hemsida: http://www.louisemassage.se

NORRBOTTENS LÄN

Sari Ylitapio
Överkalix
Tel: 0722-279324
Mail: sari.ylitapio@varforhastmassage.se

 SKÅNES LÄN

Stall Charlottenlind
Charlotte Lindberg
Perstorp
Tel: 0705-88 45 98
Mail: stall.charlottenlind@telia.com

Cecilia Ekeblom Equinemassage
Cecilia Ekeblom
Vellinge
Tel: 0708-423218
Mail: ce97@hotmail.com

Torekov by the sea
Fred Holmberg
Limhamn
Tel: 0705-157920
Mail: fred@torekovbythesea.se

HållbarHäst
Julia Mikkelä Andersson
Klagstorp
Tel: 0706-49 80 84
Mail: info@hallbarhast.se
Hemsida: www.hallbarhast.se
Facebook: HållbarHäst
Instagram: hallbarhast

Get The Muscles
Karolina Bengtsson
Malmö
Tel: 0708-620159
Mail: annaidakarolina@gmail.com

Lotta Wallin
Ljungbyhed
Tel: 0706-78 69 87
Mail: lotta@lottawallin.se
Hemsida: www.lottawallin.se

Lottis Hästterapi
Lotti Lovén
Vejbystrand
Tel: 0708-402821
Mail: lotti.loven@yahoo.se
Hemsida: http://lottihäst.se
Facebook: Lottis Hästterapi

STOCKHOLMS LÄN

Tailjoy AB
Adina Bielk
Västerhaninge
Tel: 0739 722 675
Mail: adina@tailjoy.se
Hemsida: https://tailjoy.se

Anna Leking Nyström
Tullinge
Tel: 0761-885696
Mail:  a_leking@hotmail.com

Balansbygget
Anna Runius
Täby
Tel: 0703-453560
Mail: anna.runius@gmail.com

Forever Boustedt
Annelie Boustedt
Sorunda
tel: 0735-006440
Mail: helahasten.annelie@gmail.com
Hemsida: www.helahasten.com
Facebook: Hela Hästen Annelie Boustedt

Amlea AB
Annelie Thunström
Grödinge
Tel: 0704-907939
Mail: annelie@amlea.se
Hemsida: http://www.amlea.se

RörelseHarmoni – Annkis Hästmassage
Annki Sellstedt
Bro
Tel: 0762-131086
Mail: annki@rorelseharmoni.se
Hemsida: www.rorelseharmoni.se

CB in Motion
Canidia (Cia) Bergquist
Norrtälje
Mail: canidia@hotmail.com
Tel: 0702586128

Carin Sundhage
Stockholm
Tel: 0734-149101
Mail: Carin.sundhage@gmail.com

Carina Carlsson
Sollentuna
Tel: 0705-35 19 58
Mail: cc.hastmassage@tele2.se
Hemsida: www.ccshund-hastmassage.se

Elettra Equine Balance
Elettra Sonedotter
Norrtälje
Tel: 0707-407786
Mail: Elettra.Sdotter@gmail.com
Hemsida: www.elettra.se

Elite Equine Stockholm/Varför Hästmassage
Elin Hellström
Stockholm
Tel: 0768001987
Mail: elin@eliteequine.se
Hemsida: www.eliteequine.se samt  www.varforhastmassage.se 
Facebook: Varför Hästmassage
Instagram: @eliteequine.sthlm samt @varforhastmassage

Emma Lindblom
Järfälla
Tel: 0702-502719
Mail: emma.lindblom99@gmail.com

Eva Olesjö
Märsta
Tel: 0703925554
Mail: eva.olesjo@hotmail.com

Fannys häst och hälsa
Fanny Rokka Almlöf
Upplands Väsby
Tel: 0704-893044
Mail: hej@fannyshastochhalsa.se
Hemsida: www.fannyshastochhalsa.se
Instagram: @fannyshastochhalsa

Gigi Isacsson
Stockholm
Tel: 0703-138483
Mail: gigi.isacsson@bahnhof.se

I.A Equifysioterapi
Ida Andersson
Vallentuna
Tel: 0735-761664
Mail: idfjord@gmail.com

Jenny Holmqvist
Älvsjö
Tel: 073-7452771
Mail: jennyholmqvist@hastmassor.se

Jenny Jansson
Vendelsö
Tel: 0704-667848
Mail: jjequimassage@gmail.com
Hemsida: jjequimassage.se

Hands for Horses Sweden
Karen-Nicola Wild
Vallentuna
Tel: 0702-035624
Mail: karen.wild@handsforhorses.se
Hemsida: www.handsforhorses.se

Fysioterapeut&Homeopat Katreen Rösch
Katreen Rösch
Ekerö
Tel: 0706-049079
Mail: katreen@katreenrosch.se
Hemsida: Katreen Rösch

Kristin Refsgaard
Hässelby
Tel: 0763-086226
Mail: kicki.refsgaard@gmail.com

KS Muskler och sån’t
Kristina Snis
Solna
Tel: 0705-757187
Mail: kristinasnis@hotmail.com

Kvitter Javelin
Stockholm
Tel: 0708-335202
Mail: kvitter@gmail.com

Leja Idrottsmassage
Lollo Persson
Mölnbo
Tel: 073-981 03 64
Mail: aloe.persson@gmail.com

Brundins Horsemassage
Lina Brundin
Stockholm – Södertörn
Tel: 0735950400
Mail: brundinshorsemassage@gmail.com
Instagram: brundinshorsemassage

Liva Rössberg
Järna
Tel: 0725-510366
Mail: rossberg307@gmail.com

Animalia Djurhälsa
Malin Lindberg
Upplands Väsby
Tel: 0703786594
Mail: Animalia@live.se
Hemsida: http://www.animalia.nu

Marias Hästservice
Maria Asterdahl
Segeltorp/Huddinge
Tel: 076-5270281
Mail: mariaasterdahl@gmail.com

Regrow Hästhälsa 
Maria Nolberg 
Nacka/Tyresö/Haninge
Tel: 070-6482515
Mail: Regrowhasthalsa@gmail.com
Hemsida: www.hästmassage.com
Instagram: regrow_hasthalsa

Marianne Rydqvist
Enskededalen
Tel: 070-608 65 24
Mail: m.rydqvist@gmail.com

Marike Ollner
Stockholm
Tel:  0702-73 98 92
Mail: marike_o@hotmail.com
Hemsida: http://www.horseexperience.se

Axelsons Animal Massage AB
Marina Axelson-Callum
Skå
Tel: 0708-66 69 38
Mail: info@axelsonsanimalmassage.se

Monika Andersson
Huddinge
Tel: 0707-733668
Mail: monika@horseinhand.se
Hemsida: www.horseinhand.se

Nadjas Hästmassage
Nadja Söderblom
Hallstavik
Tel: 076-5174411
Mail: nadjasoderblom@gmail.com

Pernilla Brolin
Roslagen
tel: 0737-241310
mail: pernilla.brolin@varforhastmassage.se
Instagram: @pbmassagetherapy

Pia Schiller
Huddinge
Tel: 0708-12 54 40
Mail: pia.schiller@voxpr.se
Hemsida: https://pia-schiller.com

Rune Eidensten
Järfälla
Tel: 0736-188164
Mail: rune@eidensten.se

Hästhjälpen SA
Sabina Anderberg
Åkersberga
Tel: 0709-644266
Mail: sabina@hasthjalpen.se
Hemsida: www.hasthjalpen.se
Instagram: sabinahorselife
Facebook: HästhjälpenSA

sara jättner
Sara Jättner
Södertälje
Tel: 0709-964922
Mail: sjattner@hotmail.com

Care4Horses Sweden AB
Ulrika Keef
Saltsjöbaden
Tel: 070-2228988
Mail: ulrika.keef@gmail.com
Hemsida: www.care4horses.se

Ulrika Molin
Solna
Tel: 0736-006337
Mail: ulrika.molin@rudbeck.se

STUDENTMEDLEM (hästmassörer under utbildning)
Lene Martin
Stockholm
Tel: 0704-613612
Mail: lene.martin@mdh.se

Louise Larsdotter Olsson
Bromma
Tel: 0729202939
Mail: louise.larsdotter@gmail.com

Sofia Wenngren
Sollentuna
Tel: 0702-602406
Mail: sofia.wenngren@me.com

SÖDERMANLANDS LÄN

Annica Pamlin
Strängnäs
Tel: 0703-39 03 04
Mail: apamlin67@gmail.com
Facebook: Optimal Häst

Charlotte Bäckström
Oxelösund
Tel: 0705284001
Mail: charlotte@halledo.se
Hemsida: www.charlotteshastmasssage.se

Friska Hästar i Södermanland
Elisabet Ulf
Strängnäs
Tel: 0709-321215
Mail: elisabet@barrud.se
Hemsida: www.friskahästar.se
Facebook: https://www.facebook.com/friskahastar

Lena Adolfsson
Katrineholm
Tel: 070-561 31 19
Mail: bromma.mellangard@telia.com

Maries MOD
Marie Tibblin
Eskilstuna
Tel: 0739-948382
Mail: tibblan_83@hotmail.com
Hemsida: www.mariesmod.se

UPPSALAS LÄN

Equus Massage & Rehab AB
Ann-Sofi Sundström
Grillby
Tel: 0767-760129
Mail: annsofi@equusmassage.se
Hemsida: http://www.equusmassage.se

Cissis horsecare
Cecilia Thorell
Uppsala
Tel: 0702-390044
Mail: Cecilia_thorell@hotmail.com

Christina Låftman
Uppsala
Tel: 0704-896221
Mail: christina.laftman@gmail.com
Hemsida: http://hastmassage.wordpress.com

Desireés Hästmassage
Desireé Sterner Fält
Enköping
Mail: desiree.falt@gmail.com
Tel: 0736-460111

Karin Westermark
Uppsala
Mail: karin.westermark@hotmail.com
Tel: 0701-715 314

SoMa Massage &Friskvård Häst & Människa
Sofie Jansson Pettersson
Östervåla
Tel: 0739-917076
Mail: somafriskvard@gmail.com
Hemsida: http://somafriskvard.se

VÄRMLANDS LÄN

Ing-marie Elgersson
Åmål
Tel: 0708-789672
Mail: elgerssoningmarie@gmail.com

  VÄSTERBOTTENS LÄN

Anders Jonsson
Umeå
Tel: 0703-509725
Mail: anders.n.jonsson@gmail.com

 VÄSTERNORRLANDS LÄN

Holistisk hästhjälp – Anna Opal
Anna Opalinski
Njurunda
Tel: 070-7921999
Mail: anna.opalinski@hotmail.com
Facebook: Holistisk hästhjälp – Anna Opal

EquiZense AB
Emelie Lamppa
Sundsvall
Tel: 0722-318884
Mail: equizense@gmail.com
Facebook: Equizense
Instagram: Equizense

Multihorse
Josefine Sjöberg
Sundsvall
Tel: 0702-135561
Mail:  josefine@multihorse.se
Hemsida: www.multihorse.se
Facebook: Multihorse
Instagram: multihorse

Karins Hästhälsa
Karin Bergman
Sundsvall/Timrå
Tel: 070-2068789
Mail: karinshasthalsa@gmail.com
Facebook: Karins Hästhälsa

VÄSTMANLANDS LÄN

Sixtus Massage & friskvård
Anne Halldin
Kolbäck
Tel: 0702-525060
Mail: anne.halldin@gmail.com
Hemsida: http://sixtus.se

Carolina Lundin
Ransta
Tel: 0763-227711
Mail: carolina_75ang@hotmail.com
och carolina.lundin@varforhastmassage.se

Lena Wallin
Möklinta
Tel: 0705-82 55 14
Mail: lenawallin@telia.com

Equi Invest by Linda
Linda Markstedt
Västerås
Tel: 070-5667909
Mail: linda@markstedtinvest.com
Hemsida: https://www.equiinvestbylinda.se
Instagram/Facebook: Equiinvest

VÄSTRA GÖTALANDS LÄN

Anna Bergsten
Skövde
Tel: 0723-879098
Mail: annaalicious@icloud.com

Annika Brunbäck
Göteborg
Tel: 0733-154650
Mail: annika.brunback@gmail.com

Anettes Hästfriskvård
Anette Bro-Söndergaard
Tel: 0733-481136
Mail: anettebs@drysnet.se
Hemsida: https://www.facebook.com/AnettesHastfriskvard/

Lena´s Hästmassage
Lena Hallerfors
Grästorp
tel: 0703-803317
Mail: lena.hallerfors@telia.com
Hemsida: www.lenashästmassage.se

Häst i form
Malin Westman
Tel: 0706 22 57 49
Mail: napsonsmatte@hotmail.com
Instagram: hastiform.malinwestman
Facebook: https://www.facebook.com/hastiform.mw/

Pärnilla Andreazon
Skövde
Tel: 0708-434612
Mail: a97paran@hotmail.com

Susan Erixon
Lindome
Tel: 0704-89 85 17
Mail: susanerixon@hotmail.com

STUDENTMEDLEM (hästmassörer under utbildning)
Nina Jacobi
Göteborg
Tel: 0767-772900
Mail: jacobinina@me.com

ÖREBRO LÄN

Ansos häst- och ryttarhälsa
Ann-Sofie Gunnarsson
Lindesberg
Tel: 0706-593055
Mail: annsofiegunnarsson9@gmail.com

Smedkullen Wellness
Ida Fransson
Nora
Tel: 0702-887191
Mail: f.ida@hotmail.com
Hemsida: http://www.facebook.com/smedkullenwellness

Lindas hund&hästmassage
Linda Berglund
Hällefors
Tel: 0707-180499
Mail: lb_hastmassage@hotmail.se

Pernilla Brolin
Tel: 073 724 13 10
mail: pernilla.brolin@varforhastmassage.se
Instagram: @pbmassagetherapy

Pernilla Thuresson
Vintrosa, Örebro
Tel: 070-3516432
Mail: pernilla@massageforhorses.se
Hemsida: www.massageforhorses.se

Hästfriskvård Pia Saxin
Pia Saxin
Karlskoga
tel: 070-6874445
Mail: pia@hastfriskvard.se
Hemsida: http://hastfriskvard.se

Stina Mattsson
Lindesberg
Tel: 070-2535402
Mail: stina_mattsson@hotmail.com

STUDENTMEDLEM (hästmassörer under utbildning)
Helena Pallman
Karlskoga
Tel: 073-6661616
Mail: helena.pallman@outlook.com

ÖSTERGÖTLANDS LÄN

Helena Pettersson- Lindqvist
Linköping
Tel: 0705-222551
Mail: sadeltryck@hotmail.com

Hästmassage Ingrid Bengtsson
Ingrid Bengtsson
Linköping
Tel: 0705-184405
Mail: ingrid.m.bengtsson@gmail.com

Lindas Hästmassage och Friskvård
Linda Nyberg
Åtvidaberg
Tel: 0707-797932
Mal: linda@sego.se

ÅLAND

Stall Glada Hästen
Siv Holmström
Lumparland
Te.: +35 84575483632
Mail: siv.holmstrom@aland.net